Pages:

Sunday Apr 07, 2019

Start Finish Session Session Track / Meeting Participants Where
8:30 AM 12:30 PM

JD Edwards Manufacturing Deep Dive Leverage The Power of JD Edwards Manufacturing Functionality

Speakers: Bryan Rose

CC 3RD FL 304A
8:30 AM 12:30 PM

Workshop: JDE Security Best Practices and Workshop; including User Audits and Data Security

Speakers: Linda Nelson,Mary Kay Christophersen,Tanya Johnson

CC 3RD FL 302C
9:00 AM 10:00 AM

Automated AP Imaging with EnterpriseOne and Oracle WebCenter

Speakers: Chad Holewinski,eric masterson

GH 3RD FL Bonham B
9:00 AM 12:00 PM

JD Edwards EnterpriseOne Orchestrator Workshop

Speakers: William Fisher,Elena Teytelman

CC 3RD FL 304B
9:00 AM 12:00 PM

Workshop: Disaster Recovery Workshop - Ready; Set; Plan

Speakers: Richard Dolewski

CC 3RD FL 303B
9:15 AM 10:15 AM

Hands-On Lab: Upgrading Oracle Database

Speakers: Mr Mike Dietrich

CC 2ND FL 207B
9:15 AM 10:15 AM

Hands-on Lab: Using Python with Oracle Database

Speakers: Blaine Carter

CC 2ND FL 207A
10:00 AM 12:00 PM

Intro to working with Relational Databases in the Cloud

Speakers: Mostafa Ead

CC 2ND FL 206A
10:00 AM 12:00 PM

WORKSHOP: PeopleSoft Fluid Application Development - 3 Scenarios Pick which one best suites your Fluid needs

Speakers: Michalynn Koziol

CC 3RD FL 303C
10:00 AM 12:00 PM

Workshop: Using Analytics to Drive Better Management Decisions

Speakers: David Kettinger

CC 3RD FL 303A
10:30 AM 11:30 AM

Hands-On Lab: Low-Code Development with Oracle Application Express (APEX)

Speakers: David Peake

CC 2ND FL 207A
10:30 AM 11:30 AM

Hands-on Lab: Assess Your Database Security

Speakers: Russ Lowenthal

CC 2ND FL 207B
12:30 PM 1:30 PM

Agribusiness SIG Meeting

Speakers: Joe Soliz

GH 3RD FL Presidio A
12:30 PM 1:30 PM

Best Practices for Scheduling and Managing Pods on Your Oracle Cloud Implementation

Speakers: Dennis Gray,Mikel Naples

CC 2ND FL 217A
12:30 PM 1:30 PM

Chart of Accounts Transformation Master Class: Tips for Designing Effective Charts

Speakers: Mr Harrision Figura

GH 4TH FL Texas Salon E
12:30 PM 1:30 PM

Development Practices for Oracle E-Business

Speakers: MR DURGA VANAMALA

GH 4TH FL Republic C
12:30 PM 1:30 PM

Don't Let Moving to the Cloud Make Your Business Climate Stormy

Speakers: Arwen Hawes

CC 2ND FL 225A
12:30 PM 1:30 PM

E1 Manufacturing and Distribution User Group Meeting

Speakers: Karen Brigiotta,Deron Brod,Phil Rogholt,Travis Wendland

GH 3RD FL Travis A
12:30 PM 1:30 PM

EDI SIG and Roundtable Discussion

Speakers: Michelle Thiessen

GH 4TH FL Crockett C
12:30 PM 1:30 PM

ERP Cloud SIG Round Table

Speakers: Dan Rinaldi,James McBride

GH 3RD FL Travis C
12:30 PM 1:30 PM

Exploring the New Simplified HTML User Interfaces (UI) in Release 12.2.5+

Speakers: Nitin Jain Chhaganlal

GH 4TH FL Crockett A
12:30 PM 1:30 PM

HCM SIG Meeting

Speakers: Ariel Ross

GH 3RD FL Presidio B
12:30 PM 1:30 PM

Homebuilder SIG Meeting

Speakers: Javier Garcia

GH 3RD FL Travis B
12:30 PM 1:30 PM

Integration Options for On-Premises and Cloud with Oracle E-Business Suite

Speakers: Rekha Ayothi

GH 4TH FL Texas Salon A
12:30 PM 1:30 PM

JDE E1 Technology SIG Meeting - General Session

Speakers: Jean Driscoll,David Bauerle

GH 3RD FL Presidio C
12:30 PM 1:30 PM

Master Data Management Problems and Patterns

Speakers: Steve Kirby

GH 4TH FL Republic B
12:30 PM 1:30 PM

Mastering EPM Java API for BI Reporting

Speakers: Daniel Xiao

CC 2ND FL 217C
12:30 PM 1:30 PM

Moving to the Cloud with the Oracle Cloud Financial Accounting Hub (FAH)

Speakers: Ben Berlangieri

CC 3RD FL 301B
12:30 PM 1:30 PM

PeopleSoft Technology SIG Meeting

Speakers: Sasank Vemana,Michelle Erkenswick

CC 3RD FL 302B
12:30 PM 1:30 PM

PeopleSoft Treasury SIG Meeting

Speakers: John Scott,Janet Divison

CC 3RD FL 302A
12:30 PM 1:30 PM

Success Story – Oracle Cloud Order Management and Global Order Promising Implementation

Speakers: Sunny Todkari

CC 3RD FL 301A
12:30 PM 1:30 PM

Supporting USGAAP & IFRS Financial Reporting in One Application

Speakers: Hanny Shanar,Minh Trung Tran

GH 4TH FL Texas Salon F
12:30 PM 1:30 PM

Take Your Reporting to the Next Level with Enterprise Performance Reporting Cloud Service

Speakers: Ralph Shields

CC 2ND FL 217B
12:30 PM 1:30 PM

Testing Oracle E-Business Suite Best Practices

Speakers: Gopalakrishnan Raghavan

GH 4TH FL Texas Salon C
12:30 PM 1:30 PM

Transforming Dysfunctional Manufacturing Process to Digital Future Ready

Speakers: Mr. Somnath Ghosh

CC 2ND FL 225D
12:30 PM 1:30 PM

Uncovering Big Data with Oracle Big Data Cloud Service

Speakers: Cuong Nguyen Tien

CC 2ND FL 214C
12:30 PM 1:30 PM

Workflow SIG Panel: Current, Future, and Cloud

Speakers: Mr. Rusty Schmidt

GH 4TH FL Republic A
12:30 PM 4:00 PM

Workshop: Data Governance Primer

Speakers: Mani Kumar Manda

GH 4TH FL Seguin B
12:30 PM 4:00 PM

Workshop: EBS Upgrade StreetSmarts, a Guide to Executing Oracle EBS R12.2.x Upgrades

Speakers: Michael Barone,Mr. Bill Dunham

GH 4TH FL Crockett D
12:30 PM 4:00 PM

Workshop: Hands on Oracle Analytics Cloud Service!

Speakers: Mr. John McGale

CC 2ND FL 218
12:30 PM 4:00 PM

Workshop: Security and Controls Foundational Concepts for Oracle ERP Cloud (Fusion) Applications

Speakers: Mr. Jeffrey Hare, CPA CISA CIA, CPA CIA CISA

GH 4TH FL Seguin A
12:30 PM 4:00 PM

Workshop: The E-Business Suite R12.2.8 Upgrade Workshop for Managers, DBAs and Developers

Speakers: Mike Swing

GH 4TH FL Crockett B
12:45 PM 1:45 PM

Hands-on Lab: Upgrading Oracle Database

Speakers: Mr Mike Dietrich

CC 2ND FL 207B
12:45 PM 1:45 PM

Hands-on Lab: Using Python with Oracle Database

Speakers: Blaine Carter

CC 2ND FL 207A
12:45 PM 3:00 PM

OAUG Geo Network Community Service Build-a-Bike

Stars at Night Ballroom- B1
1:00 PM 3:00 PM

Working with Relational Databases in the Cloud: Advanced Concepts

Speakers: Mostafa Ead

CC 2ND FL 206A
1:00 PM 5:00 PM

Workshop: Drive end user adoption at any point in your application's lifecycle

Speakers: Victor Synylo

CC 3RD FL 303A
1:30 PM 4:30 PM

Innovate by Testing Smarter; a JDE E1 Workshop

Speakers: Patrick Neary,Lee Balsom

CC 3RD FL 302C
1:30 PM 3:30 PM

Workshop: Don't let your move to the Cloud turn into a Christmas Light Nightmare!

Speakers: John Cecil

CC 3RD FL 303B
1:30 PM 4:30 PM

Workshop: UX One Reinvent Your User Experience

Speakers: Elizabeth Schriefer

CC 3RD FL 304A