Pages:

Sunday Apr 07, 2019

Start Finish Session Session Track / Meeting Participants Where
8:00 AM 6:00 PM

Attendee and Exhibitor Registration

CC STREET FL - Main Lobby
8:30 AM 12:30 PM

JD Edwards Manufacturing Deep Dive Leverage The Power of JD Edwards Manufacturing Functionality

Speakers: Bryan Rose

CC 3RD FL 304A
8:30 AM 12:30 PM

Workshop: JDE Security Best Practices and Workshop; including User Audits and Data Security

Speakers: Linda Nelson, Mary Kay Christophersen, Tanya Johnson

CC 3RD FL 302C
9:00 AM 12:00 PM

JD Edwards EnterpriseOne Orchestrator Workshop

Speakers: William Fisher, Elena Teytelman

CC 3RD FL 304B
9:00 AM 10:00 AM

Master Data Management made easy with UX One

Speakers: Leo Prushinski

9:00 AM 5:00 PM

Mobile App Support

CC STREET FL - Main Lobby
9:00 AM 10:00 AM

Rapid JDE Implementation for New Business Acquisitions

Speakers: Chris Garrity

9:00 AM 12:00 PM

Workshop: Disaster Recovery Workshop - Ready; Set; Plan

Speakers: Richard Dolewski

CC 3RD FL 303B
9:15 AM 10:15 AM

Hands-On Lab: Upgrading Oracle Database

Speakers: Mr Mike Dietrich

CC 2ND FL 207B
9:15 AM 10:15 AM

Hands-on Lab: Using Python with Oracle Database

Speakers: Blaine Carter

CC 2ND FL 207A
10:00 AM 12:00 PM

Intro to working with Relational Databases in the Cloud

Speakers: Mostafa Ead

CC 2ND FL 206A
10:00 AM 12:00 PM

PeopleSoft Fluid Application Development - 3 Scenarios Pick which one best suites your Fluid needs

Speakers: Michalynn Koziol

CC 3RD FL 303C
10:00 AM 12:00 PM

Workshop: Using Modern Analytics to Drive Data-Driven Decisions

Speakers: David Kettinger

CC 3RD FL 303A
10:30 AM 11:30 AM

Hands-On Lab: Low-Code Development with Oracle Application Express (APEX)

Speakers: David Peake

CC 2ND FL 207A
10:30 AM 11:30 AM

Hands-on Lab: Assess Your Database Security

Speakers: Russ Lowenthal

CC 2ND FL 207B
10:30 AM 11:30 AM

The OAUG Texas/Louisiana Geo Presents: Oracle E-Business Suite: Update and Strategy

Speakers: Dr Nadia Bendjedou

GH 4TH FL Texas Salon A
11:45 AM 12:45 PM

Hands-on Lab: Upgrading Oracle Database

Speakers: Mr Mike Dietrich

CC 2ND FL 207B
11:45 AM 12:45 PM

Hands-on Lab: Using Python with Oracle Database

Speakers: Blaine Carter

CC 2ND FL 207A
12:30 PM 1:30 PM

Agribusiness SIG Meeting

Speakers: Joe Soliz

GH 3RD FL Presidio A
12:30 PM 1:30 PM

Best Practices for Scheduling and Managing Pods on Your Oracle Cloud Implementation

Speakers: Dennis Gray, Mikel Naples

CC 2ND FL 217A
12:30 PM 1:30 PM

CANCELLED: EDI SIG and Roundtable Discussion

Speakers: Michelle Thiessen

GH 4TH FL Crockett C
12:30 PM 1:30 PM

CANCELLED: Tips & Tricks - A Beginners Guide to Python Based Analytics

Speakers: Rick Hight

CC 2ND FL 214D
12:30 PM 1:30 PM

Chart of Accounts Transformation Master Class: Tips for Designing Effective Charts

Speakers: Mr Harrision Figura

GH 4TH FL Texas Salon E
12:30 PM 1:30 PM

Development Practices for Oracle E-Business

Speakers: Mr. Wade Sorenson, MR Durga Vanamala

GH 4TH FL Republic C
12:30 PM 1:30 PM

Don't Let Moving to the Cloud Make Your Business Climate Stormy

Speakers: Arwen Hawes

CC 2ND FL 225A
12:30 PM 1:30 PM

E1 Manufacturing and Distribution User Group Meeting

Speakers: Karen Brigiotta, Deron Brod, Phil Rogholt, Travis Wendland

GH 3RD FL Travis A
12:30 PM 1:30 PM

ERP Cloud SIG Round Table

Speakers: Dan Rinaldi, James McBride

GH 3RD FL Travis C
12:30 PM 1:30 PM

Exploring the New Simplified HTML User Interfaces (UI) in Release 12.2.5+

Speakers: Nitin Jain Chhaganlal

GH 4TH FL Crockett A
12:30 PM 1:30 PM

HCM SIG Meeting

Speakers: Ariel Ross

GH 3RD FL Presidio C
12:30 PM 1:30 PM

Homebuilder SIG Meeting

Speakers: Javier Garcia

GH 3RD FL Travis B
12:30 PM 1:30 PM

Integration Options for On-Premises and Cloud with Oracle E-Business Suite

Speakers: Rekha Ayothi

GH 4TH FL Texas Salon A
12:30 PM 1:30 PM

JDE E1 Technology SIG Meeting - General Session

Speakers: David Bauerle, Jean Driscoll

GH 3RD FL Presidio B
12:30 PM 1:30 PM

Master Data Management Problems and Patterns

Speakers: Stephen Kirby

GH 4TH FL Republic B
12:30 PM 1:30 PM

Mastering EPM Java API for BI Reporting

Speakers: Daniel Xiao

CC 2ND FL 217C
12:30 PM 1:00 PM

Mobile App Training

Speakers: Mahesh Rathi

CC 3RD FL 303C
12:30 PM 1:30 PM

Moving to the Cloud with the Oracle Cloud Financial Accounting Hub (FAH)

Speakers: Ben Berlangieri

CC 3RD FL 301B
12:30 PM 1:30 PM

PeopleSoft Technology SIG Meeting

Speakers: Sasank Vemana, Michelle Erkenswick

CC 3RD FL 302B
12:30 PM 1:30 PM

PeopleSoft Treasury SIG Meeting

Speakers: John Scott, Janet Division

CC 3RD FL 302A
12:30 PM 4:00 PM

Pre-Paid Workshop: EBS Upgrade StreetSmarts, a Guide to Executing Oracle EBS R12.2.x Upgrades

Speakers: Michael Barone, Mr. Bill Dunham

GH 4TH FL Crockett D
12:30 PM 4:00 PM

Pre-Paid Workshop: Hands on Oracle Analytics Cloud Service!

Speakers: Doug Ross, Astha Patni

CC 2ND FL 218
12:30 PM 4:00 PM

Pre-Paid Workshop: Security and Controls Foundational Concepts for Oracle ERP Cloud (Fusion) Applications

Speakers: Mr. Jeffrey Hare, CPA CIA CISA

GH 4TH FL Seguin A
12:30 PM 4:00 PM

Pre-Paid Workshop: The E-Business Suite R12.2.8 Upgrade Workshop for Managers, DBAs and Developers

Speakers: Mike Swing

GH 4TH FL Crockett B
12:30 PM 4:00 PM

Pre-Paid Workshop: Data Governance Primer

Speakers: Mani Kumar Manda

GH 4TH FL Seguin B
12:30 PM 1:30 PM

Supporting USGAAP & IFRS Financial Reporting in One Application

Speakers: Hanny Shanar, Minh Trung Tran

GH 4TH FL Texas Salon F
12:30 PM 1:30 PM

Take Your Reporting to the Next Level with Enterprise Performance Reporting Cloud Service

Speakers: Ralph Shields, RJ Linehan

CC 2ND FL 217B
12:30 PM 1:30 PM

Testing Oracle E-Business Suite Best Practices

Speakers: Gopalakrishnan Raghavan

GH 4TH FL Texas Salon C
12:30 PM 1:30 PM

Transforming Dysfunctional Manufacturing Process to Digital Future Ready

Speakers: Mr. Somnath Ghosh

CC 2ND FL 225D
12:30 PM 1:30 PM

Uncovering Big Data with Oracle Big Data Cloud Service

Speakers: Cuong Nguyen Tien

CC 2ND FL 214C
12:30 PM 1:30 PM

Workflow SIG Panel: Current, Future, and Cloud

Speakers: Mr. Rusty Schmidt

GH 4TH FL Republic A
12:45 PM 3:00 PM

OAUG Geo Network Community Service Build-a-Bike

CC 3RD FL Stars At Night Ballroom 1
1:00 PM 5:00 PM

Certification Cram Session - Autonomous DBA

Speakers: Tammy Bednar

CC 2ND FL 207A
1:00 PM 3:00 PM

Working with Relational Databases in the Cloud: Advanced Concepts

Speakers: Mostafa Ead

CC 2ND FL 206A
1:00 PM 5:00 PM

Workshop: Drive end user adoption at any point in your application's lifecycle

Speakers: Victor Synylo

CC 3RD FL 303A
1:30 PM 4:30 PM

Innovate by Testing Smarter; a JDE E1 Workshop

Speakers: Patrick Neary, Lee Balsom

CC 3RD FL 302C
1:30 PM 3:30 PM

Workshop: Don't let your move to the Cloud turn into a Christmas Light Nightmare!

Speakers: John Cecil

CC 3RD FL 303B
1:30 PM 4:30 PM

Workshop: UX One Reinvent Your User Experience

Speakers: Elizabeth Schriefer

CC 3RD FL 304A
1:30 PM 4:30 PM

Workshop: Understanding How to Setup UDO & UX1 Security Using Native JD Edwards

Speakers: Tres Paul, Brian Stanz

CC 3RD FL 304B
1:45 PM 2:45 PM

APEX In EBS SIG: Panel on How Clients use APEX for Their EBS Environments

Speakers: Mr Sylvain Martel, Chad Johnson, Mr John Peters, Jr

GH 4TH FL Republic A
1:45 PM 2:45 PM

Back to Back Order Process Handling in OCWMS and Automated Integration using the Custom OTBI Reports

Speakers: Alok Agasanakatte Jayamma Lokesh

CC 2ND FL 225A
1:45 PM 2:45 PM

Bill Presentment Architecture – No More AR Invoice Print Customizations

Speakers: Tvns Suryanarayana

GH 4TH FL Republic C
1:45 PM 2:45 PM

Business Analyst SIG

Speakers: Tammy Gaston

GH 3RD FL Presidio A
1:45 PM 2:45 PM

Data Security-Wizarding with EBS Security Wizards

Speakers: Susan Behn, Karen Brownfield

GH 4TH FL Republic B
1:45 PM 2:45 PM

Drywall in the Cloud – A Successful Coexistence

Speakers: Subash Krishnaswamy, Pavan Vallabhaneni

CC 3RD FL 301A
1:45 PM 2:45 PM

Extend Oracle E-Business Suite with Oracle SaaS Applications: Your Journey to the Cloud

Speakers: Dr Nadia Bendjedou

GH 4TH FL Texas Salon C
1:45 PM 2:45 PM

GDPR and Oracle E-Business Suite: Deep Dive into Oracle Data Removal Tool

Speakers: Kai Glittenberg, Vera Duisdieker

GH 4TH FL Crockett C
1:45 PM 2:45 PM

Gain Strategic Advantage with Workforce Optimization and Analytics

Speakers: Ram Subramanian, Ramke Ramakrishnan

CC 2ND FL 214D
1:45 PM 2:45 PM

Getting Optimal Performance from Oracle E-Business Suite

Speakers: Samer Barakat

GH 4TH FL Texas Salon A
1:45 PM 2:45 PM

HCM User Networking

Speakers: Patricia Smith

CC 3RD FL 302A
1:45 PM 4:00 PM

HOLS Hands-On-Lab: Oracle E-Business Suite Cloud Manager: Deployment, Configuration and Review of EBS Lifecycle Management Capabilities

Speakers: Terri Noyes, Santiago Bastidas

CC RIVER FL 007D
1:45 PM 2:45 PM

How Suite It is! Enabling Drill-Through with Oracle NetSuite and PBC

Speakers: Thomas Dimock

CC 2ND FL 217D
1:45 PM 2:45 PM

How to Better Capitalize Your Hyperion Applications for Quarterly Audit?

Speakers: Azmat Bhatti

CC 2ND FL 217C
1:45 PM 2:45 PM

JD Edwards Configurator SIG Meeting

Speakers: Eric Selindh

GH 3RD FL Travis A
1:45 PM 2:45 PM

JD Edwards Public Sector SIG Meeting

Speakers: Patti Petrone

GH 3RD FL Travis B
1:45 PM 2:45 PM

JDE E1 Tech SIG Round Table - How the Orchestrator is being used.

Speakers: Mr. Don Sauve, David Wagoner

GH 3RD FL Presidio C
1:45 PM 2:45 PM

Life Science Industry Group Meeting

Speakers: Ed Schipp

GH 3RD FL Presidio C